27 lutego 2014

Jajka faszerowane z pieczarkami

Jajka faszerowane były kiedyś obowiązkową pozycją na każdej "domówce" - mogły ustąpić miejsca tylko jajkom w sosie tatarskim. Stały dumnie tuż obok śledzi w śmietanie i sałatki jarzynowej. Dumnie, ale krótko, bo jajka miały tę właściwość, że znikały w try miga. Potem czasy się zmieniły. Przyszła moda na koreczki, sałatki greckie, tartaletki i inne cudeńka. Ostatnio jednak widzę, że jajka wracają do łask - pojawiają się na stołach w najróżniejszych, mniej lub bardziej tradycyjnych wydaniach. Oto moja propozycja.


Jajka faszerowane z pieczarkami
Składniki

10 jajek
10-12 małych pieczarek
1 cebula
1 łyżka sosu sojowego
1 łyżka majonezu
1 ząbek czosnku
olej rzepakowy do smażenia
papryka słodka, pieprz ziołowy (i ewentualnie sól) do smaku

Wykonanie

1. Jajka gotuję na twardo, obieram, przekrawam na pół i wyciągam żółtka.
2. Cebulę kroję w bardzo drobną kostkę i podsmażam na złoto na oleju. Pod koniec smażenia dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek.
3. Pieczarki trę na tarce o grubych oczkach i dodaję do usmażonej cebuli. Duszę na małym ogniu bez przykrycia aż do odparowania wody z pieczarek. W międzyczasie dodaję sos sojowy i przyprawy.
4. Po wystudzeniu pieczarek mieszam je z żółtkami i z majonezem. Nadziewam jajka.
5. Dekoruję pietruszką, różowym pieprzem, szafranem, kurkumą i czymkolwiek jeszcze, co mam pod ręką :)

24 lutego 2014

Sałatka z tortellini i cukinią

Dziś pomysł na szybką, treściwą sałatkę o delikatnym smaku. To jeden z rzadkich przypadków, kiedy do przygotowania jakiejś potrawy użyłam majonezu. Pewnie można spróbować go zastąpić gęstym jogurtem, choć smak będzie jednak nieco inny. Ewentualnie można też użyć oliwy z oliwek - każdemu wedle potrzeb i gustu.


Sałatka z tortellini i cukinią
Składniki

400 g tortellini z grzybami
2 cukinie (raczej małe)
1 puszka groszku konserwowego
2 łyżki majonezu
2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego
1 łyżka musztardy sarepskiej
2 łyżeczki ziół prowansalskich
2 łyżki oleju do smażenia
sól, pieprz do smaku

Wykonanie

1. Tortellini gotuję, hartuję zimną wodą i zostawiam do wystudzenia.
2. Cukinię kroję w plasterki, podsmażam przez chwilę na rozgrzanym oleju, a potem duszę około 10 minut pod przykryciem na małym ogniu. Cukinia ma tylko lekko zmięknąć - będzie wtedy słodka i soczysta, ale nadal chrupiąca.
3. Po wystudzeniu cukinii mieszam ją z tortellini, groszkiem i pozostałymi składnikami. Gotowe :)

22 lutego 2014

Zupa z ciecierzycy i soczewicy

Zupa z ciecierzycy i soczewicy czyli ciekawa odmiana dla bardziej popularnych w Polsce zup ze strączków - grochowej i fasolowej. Mocno strączkowa, lekko pomidorowa, sycąca i rozgrzewająca, obfitująca w białko, wapń i wiele innych skarbów. Można ją przygotować w wersji wegańskiej lub w wersji wegetariańskiej, tj. z dodatkiem jogurtu. Na zdjęciu widać obie wersje.

Z podanych składników wychodzi sześć konkretnych porcji :)

Zupa z ciecierzycy i soczewicy
Składniki

150 g suchej ciecierzycy
150 g czerwonej soczewicy
włoszczyzna (lub: 2 marchewki, 1 pietruszka, ćwierć małego selera, kawałek pora i kawałek kapusty włoskiej)
4 łyżki amarantusa lub 3 łyżki kaszy jaglanej
1 puszka pomidorów krojonych
1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego
1 łyżeczka marmite'a albo 1 łyżka ciemnego sosu sojowego(bezglutenowego)
1/4 łyżeczki papryki ostrej
1/2 łyżeczki cukru
2 łyżeczki majeranku
1 łyżeczka mielonego kminku lub kuminu
1 ząbek czosnku przeciśnięty przez praskę
sól do smaku

Wykonanie

1. Ciecierzycę moczę (najlepiej całą noc), po czym płuczę, zalewam świeżą wodą (około 2 litrów) i gotuję na małym ogniu pod przykryciem.
2. Po 20 minutach dodaję pokrojoną w półplasterki marchewkę i pietruszkę, pokrojony w drobną kostkę seler, amarantus lub kaszę jaglaną i soczewicę. Mieszam i dalej gotuję na małym ogniu pod przykryciem.
3. Po kolejnych 15 minutach dodaję pokrojoną w cienkie paseczki kapustę i pora, pomidory, koncentrat pomidorowy i przyprawy. Gotuję wszystko razem jeszcze przez kwadrans.
4. Podaję zupę z jogurtem naturalnym lub bez, posypaną odrobiną majeranku.

20 lutego 2014

Jabłko pieczone z mascarpone, miodem i migdałami

Dziś dla odmiany coś na słodko. Jak zwykle nieskomplikowane i jak zwykle na dzień lenia, bo przygotowanie razem z pieczeniem zajmuje jakieś 20-25 minut. Pachnie cudnie, smakuje jeszcze lepiej :)


Jabłko pieczone z mascarpone, miodem i migdałami
Składniki

twarde jabłka (ile kto chce)
cynamon

+ na każdą połówkę jabłka:
1 łyżeczka miodu
1 łyżeczka mascarpone
5 migdałów

Wykonanie

1. Jabłka przekrawam na pół i delikatnie wydrążam. Nie trzeba usuwać dużo miąższu, wszak to mają być pieczone jabłka, a nie jabłka faszerowane :)
2. Migdały siekam (albo robot sieka - zależy, ile jest porcji) i mieszam dokładnie z miodem, mascarpone i cynamonem (ile kto lubi).
3. Nakładam masę do każdej połówki jabłka i piekę 15 minut w temperaturze 180 stopni. Przed podaniem przyprószam jeszcze cynamonem.

A w głowie mi się nie chce przestać śpiewać...



18 lutego 2014

Rozmarynowe czipsy marchewkowe

Czasem coś by się chciało pochrupać. Żeby było smaczne i najlepiej nietuczące. Czasem coś by się chciało dodać do zupy krem, ale grzanki się już znudziły. Czasem wpadają niezapowiedziani goście i coś by się chciało postawić na stole. Czasem się robi purée z ziemniaków i czymś by się je chciało okrasić (no bo przecież nie skwarkami). A czasem ma się ochotę na marchewkę, ale jakoś tak inaczej. Na każdą z tych okazji doskonale się nadają czipsy marchewkowe.


Rozmarynowe czipsy marchewkowe
Składniki

4 marchewki
oliwa z oliwek do skropienia
rozmaryn i sól morska do posypania

Wykonanie

1. Marchewki obieram i kroję na jak najcieńsze plasterki. Najlepiej to zrobić obieraczką do warzyw albo szatkownicą, żeby plasterki były mniej więcej tej samej grubości. Dzięki temu będą się piekły równomiernie.
2. Plasterki układam na papierze do pieczenia. Spryskuję odrobiną oliwy i posypuję solą morską i rozmarynem.
3. Piekę 15 minut w temperaturze 180 stopni.

17 lutego 2014

Zupa krem z selera

Dawno nie było tu żadnej zupy. Czas nadrobić te zaległości. Na dobry początek prosta, efektowna i bardzo sycąca zupa sezonowa dla miłośników warzyw korzeniowych.

Z tą zupą jest chyba tak, jak z sałatką jarzynową - ile kucharzy, tyle przepisów. Niektórzy dodają do niej ziemniaki, por, marchewkę, wino i inne składniki. Czemu nie - od tego jest kuchnia, żeby w niej eksperymentować :). 

Kitchen hack # 7 - marchewka z zupy krem

Nie polecam dodawania marchewki do przecieranych zup, bo każda zupa krem z marchewką staje się po zblendowaniu marchewkową zupą krem. Albo burą zupą krem. Jedynym wyjątkiem jest chyba zupa krem z buraków, której koloru nic nie jest w stanie przełamać.

Tak czy owak u mnie zupa selerowa w wersji możliwie najczystszej. 

W wydaniu wegańskim oczywiście bez jogurtu.


Zupa krem z selera
Składniki

4 średnie selery
1,5 litra bulionu warzywnego
1 łyżeczka tymianku
szczypta gałki muszkatołowej
szczypta ostrej papryki
sól do smaku

Do podania

2 ząbki czosnku
1 cebula
jogurt naturalny
2-3 łyżki oleju do smażenia
kilka listków pietruszki

Wykonanie

1. Seler obieram i kroję w kostkę. Zalewam bulionem warzywnym.
2. Dodaję przyprawy i gotuję pod przykryciem na małym ogniu, aż seler calkowicie zmięknie (25-30 minut).
3. W międzyczasie cebulę kroję w talarki i smażę na złoto na rozgrzanym oleju. Pod koniec smażenia dodaję pokrojony w cienkie plasterki czosnek. Zdejmuję z ognia, gdy czosnek się usmaży na złoto.
4. Nalewam zupę do salaterek. Dodaję po łyżce jogurtu naturalnego, a na wierzchu układam usmażoną cebulę i czosnek. Dekoruję listkami pietruszki.

Zupę można podawać na przykład z groszkiem ptysiowym albo z grzankami. Na moim stole wylądowała w towarzystwie czipsów marchewkowych, o których w następnym wpisie.

13 lutego 2014

Grzybowe tortellini z papryką

Danie z tego posta powstało w nierzadko występujących okolicznościach: w lodówce nie ma nic, do sklepu nie ma czasu iść, a w dodatku na zrobienie obiadu mam 15 minut. Wychodzę jednak z założenia, że nie ma takiego "nic", z którego nie dałoby się zrobić czegoś - nawet jeśli ma się na to tylko kwadrans.


Grzybowe tortellini z papryką
Składniki

1 op. tortellini z grzybami (250 g)
1 czerwona cebula
1/2 czerwonej papryki
1 łyżka ziół prowansalskich
1 ząbek czosnku
odrobina oleju do smażenia
sól, pieprz do smaku

Wykonanie

1. Tortellini gotuję zgodnie z przepisem na opakowaniu.
2. W międzyczasie drobno kroję cebulę i podsmażam ją na rozgrzanym oleju.
3. W międzyczasie (to słowo klucz w tym przepisie) kroję paprykę w kostkę, a następnie dodaję ją do cebuli. Dodaję zioła i czosnek i duszę pod przykryciem.
4. Odcedzam tortellini i łączę z warzywami, które do tego czasu powinny już być miękkie. I gotowe :)

10 lutego 2014

Kremowe pęczotto z grzybami leśnymi

Pęczotto ostatnio robi furorę, a to akurat robiłam na specjalne zamówienie. Danie jest bardzo sycące i bardzo aromatyczne. Doskonale komponuje się z buraczkami zasmażanymi (KLIK!).

Słyszałam, że można już dostać pęczak w woreczkach. Słyszałam, ale nie widziałam - może dlatego, że nie jestem szczególnie zainteresowana tą opcją. Wychodzi sporo drożej, a gotowanie pęczaku jest naprawdę proste:

Kitchen hack # 6 - pęczak

Wystarczy pamiętać o jednej zasadzie - na 1 część pęczaku przypadają 2 części wody (np. 1 kubek pęczaku + 2 kubki wody). Przy zachowaniu tych proporcji kasza gotuje się na sypko. Jeżeli potrzebna jest bardziej rozgotowana, wystarczy zwiększyć ilość wody o pół kubka na każdy kubek kaszy. Gotujemy na małym ogniu od czasu do czasu mieszając, a kiedy kasza wchłonie już prawie całą wodę (na jej powierzchni utworzą się mini-wulkaniki), wyłączamy gaz i zostawiamy kaszę pod przykryciem na 15-20 minut. Będzie idealna :)

Jeśli zaś chodzi o pęczotto, to kupowanie kaszy w woreczkach w ogóle nie ma sensu, bo przed gotowaniem trzeba ją obsmażyć.

Kasza oczywiście mocno zwiększa swoją objętość, więc trzeba przyjąć, że z pół kubka kaszy wyjdą dwie porcje.


Kremowe pęczotto z grzybami leśnymi
Składniki

1 kubek suchego pęczaku
1 kubek bulionu warzywnego (+ 1 kubek wody, w której będą moczone grzyby)
25 gramów suszonych grzybów leśnych
1 cebula
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka papryki słodkiej
1 łyżeczka pieprzu ziołowego
1 łyżka suszonej bazylii
1 łyżka sosu sojowego
3 łyżki jogurtu typu greckiego
olej do smażenia
sól, pieprz do smaku

Wykonanie

1. Grzyby kruszę na drobne kawałeczki i zalewam wrzątkiem (1 kubkiem). Zostawiam pod przykryciem na co najmniej pół godziny.
2. Czosnek obieram i kroję w cienkie plasterki. Podsmażam kilkadziesiąt sekund na rozgrzanym oleju (w brytfance lub w garnku z dużym dnem), a następnie dodaję pokrojoną w kosteczkę cebulę. Smażę około 5 minut.
3. Pęczak dokładnie płuczę i dodaję do cebuli. Smażę, cały czas mieszając, około 8-10 minut, aż wszystkie ziarenka będą lekko podsmażone.
4. W międzyczasie mieszam bulion z wywarem grzybowym i podgrzewam prawie do zagotowania.
5. Dodaję do pęczaku grzyby, mieszam i zalewam mniej więcej 1/3 gorącego bulionu. Dodaję przyprawy i gotuję wszystko pod przykryciem na małym ogniu aż pęczak wchłonie całą wodę. Od czasu do czasu mieszam, żeby kasza nie przywarła do dna. Następnie dolewam jeszcze jedną część bulionu i również czekam, aż pęczak go "wypije", od czasu do czasu mieszając wszystko.
6. Do ostatniej części bulionu dodaję zahartowany jogurt. Dodaję wszystko do kaszy i jeszcze chwilę gotuję. Kiedy kasza wchłonie już prawie cały bulion, wyłączam gaz i zostawiam pod przykryciem na około 10 minut, żeby kasza "doszła". Dzięki temu ziarenka "wypiją" cały sos, ale się nie przypalą. Po tym czasie danie jest gotowe do serwowania.

7 lutego 2014

Sałatka na ciepło z ciecierzycy i suszonych pomidorów

Dziś kolejne szybkie i proste, ale efektowne danie. Nadaje się na przystawkę i na element dania głównego (a prawdę mówiąc jest tak sycące, że i jako całe danie główne spokojnie da sobie radę). 

Jak zwykle w przypadku dań z ciecierzycą, trzeba sobie zaplanować ich przygotowanie nieco wcześniej, żeby namoczyć cieciorkę.

Z podanych składników wychodzą 2-3 porcje.


Sałatka na ciepło z ciecierzycy i suszonych pomidorów
Składniki

100 g suchej ciecierzycy
1 czerwona cebula
6-7 suszonych pomidorów
2 łyżki oleju
1 łyżka bezglutenowego sosu sojowego
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
1 ząbek czosnku
szczypta płatków chilli
sól do smaku
posiekany koperek do dekoracji

Wykonanie

1. Cieciorkę moczę przez noc. Płuczę, zalewam wodą i gotuję do miękkości (około 40 minut).
2. Około 15 przed zdjęciem ciecierzycy z gazu, obieram czosnek, kroję w cienkie plasterki i smażę na rozgrzanym oleju. Po chwili dodaję pokrojoną w drobną kosteczkę cebulę.
3. Odciskam nadmiar oleju z pomidorów w papierowy ręcznik. Pomidory kroję w cienkie paski i dodaję do cebuli. Mieszam i smażę wszystko razem na małym ogniu.
4. Odcedzam cieciorkę i dodaję do cebuli i pomidorów. Dodaję przyprawy i sos sojowy i podgrzewam wszystko razem jeszcze 2-3 minuty, cały czas mieszając.

Podaję udekorowane świeżym siekanym koperkiem albo pietruszką.

5 lutego 2014

Kotlety buraczane

Przetestowałam kilka wersji kotletów buraczanych - z różnymi kaszami, z siemieniem lnianym, z jajkami i bez. I chyba właśnie znalazłam tę jedyną.

Kotlety można podawać tak tradycyjnie, kotletowo, np. z ziemniakami, z bagietką albo po prostu z surówką. Można też je wpakować w bułę i serwować jako pyszne burgery. Można też zamiast kotletów ulepić mini pulpeciki i serwować na przykład z sosem fenkułowo-musztardowym (KLIK!).

Bez wątpienia można takie kotlety usmażyć, ja na natomiast (oczywiście) je piekłam.

Z podanych składników wychodzi około 12 kotletów.


Kotlety buraczane
Składniki

5 średnich buraków
1/2 szklanki suchej kaszy jęczmiennej
1/2 szklanki bułki tartej
1/2 szklanki sezamu
1/2 szklanki słonecznika
3 łyżki mąki
1/5 szklanki oleju rzepakowego + odrobina do smażenia
1 duża cebula
3 ząbki czosnku
3 łyżki sosu sojowego
po 1 łyżeczce pieprzu ziołowego, tymianku i cząbru
sól do smaku

Wykonanie

1. Gotuję kaszę w 300 ml wody.
2. Cebulę kroję w drobną kostkę i podsmażam na odrobinie oleju na złoto. Pod koniec smażenia dodaję przeciśnięty przez praskę czosnek i zioła.
3. Sezam i słonecznik prażę na suchej patelni.
4. Buraki obieram i trę na drobnej tarce.
5. Mieszam dokładnie wszystkie składniki. Masa powinna być zwarta i lepka. Jeśli się rozsypuje, można dodać nieco bułki tartej i odrobinę oleju.
6. Z wyrobionej masy formuję kotlety i piekę w temperaturze 200 stopni 35 minut. Po tym czasie odwracam kotlety i piekę jeszcze 10 minut. Dzięki temu po obu stronach będą chrupiące.

4 lutego 2014

Mango smoothie

Deser w sam raz na taki słoneczny dzień, jak dziś. I w sam raz na pochmurny dzień. Właściwie to w sam raz na każdą okazję. Mango smoothie.


Mango smoothie
Składniki (na 2 porcje)

1 dojrzałe mango
1 banan
300 ml jogurtu naturalnego
100 ml jogurtu typu greckiego
1 łyżeczka miodu
Opcjonalnie: kilka kostek lodu

Wykonanie

1. Mango i banana obieram i kroję na kawałki.
2. Miksuję wszystkie składniki w blenderze.
3. Odstawiam na godzinę do lodówki.

3 lutego 2014

Sałatka na ciepło z selera naciowego, sałaty rzymskiej i capreggio

Zarówno seler naciowy, jak i sałata rzymska oczywiście doskonale się nadają do jedzenia na surowo. Oba te warzywa są chrupiące i soczyste, mają też dość wyrazisty smak. Można jednak podawać je także na ciepło. Nie tracą nic ze swojego smaku (który idealnie się komponuje z delikatnym serem capreggio), a odpowiednio krótko duszone pozostaną chrupiące.

Sałatkę z tego przepisu można podać jako ciepłą przystawkę, a można też wyczarować z niej danie główne, dodając do niej ryż.

Z podanej ilości składników wychodzi około 5-6 porcji.
Sałatka na ciepło z selera naciowego, sałaty rzymskiej i capreggio
Składniki

1 seler naciowy
2 główki salaty rzymskiej
1 opakowanie kiełków stir fry
1 kula sera capreggio
1 pęczek świeżego tymianku (może też być suszony)
1 łyżka bezglutenowego ciemnego sosu sojowego
2 ząbki czosnku
10-12 pomidorków koktajlowych
6 łyżek łuskanych pestek dyni
2 łyżki oleju rzepakowego
sól, pieprz do smaku

Wykonanie

1. Pestki dyni prażę na suchej patelni.
2. Czosnek obieram, kroję w cienkie plasterki i podsmażam na rozgrzanym oleju.
3. Łodygi selera naciowego kroję w plasterki i wrzucam na patelnię wraz z kiełkami. Mieszam wszystko i smażę 3-4 minuty.
4. Sałatę rzymską przekrawam na pół i kroję w paski. Dodaję do selera. Dokładnie mieszam i duszę 3-4 minuty pod przykryciem.
5. Siekam tymianek i dodaję do warzyw wraz z sosem sojowym (i ewentualnie solą i pieprzem). Duszę pod przykryciem jeszcze 3-4 minuty i zdejmuję z ognia.
6. Przed podaniem układam na sałatce pokrojone w plasterki capreggio i ćwiartki pomidorków koktajlowych. Posypuję wszystko prażonymi pestkami dyni.

1 lutego 2014

Curry z ciecierzycą i tofu

Trochę się ostatnio ochłodziło, więc jest to idealny czas na pikantne, rozgrzewające dania. Na pewno w tej kategorii mieści się curry. Oczywiście można mnożyć wariacje na temat. Oto jedna z nich.

Jak o wielu daniach ze strączkami, również i o tym trzeba pomyśleć dzień wcześniej (albo przynajmniej wcześnie rano), bo ciecierzycę trzeba będzie namoczyć. Stosowania puszkowanej nie polecam. Po pierwsze łatwo się rozgotowuje, po drugie ta sucha jest dużo zdrowsza, rzecz jasna.

Z podanej ilości składników wychodzi około 5 porcji.

Curry z ciecierzycą i tofu
Składniki

100 g suchej ciecierzycy
1 duża cebula
1 duża marchew
2 czerwone papryki
1 kostka tofu (150-180 g)
2 ząbki czosnku
100 ml gorącego bulionu warzywnego
100 ml mleka kokosowego (ja miałam light)
2 łyżki gęstego jogurtu naturalnego (najlepiej typu greckiego) lub dwie łyżki soku z cytryny i 1 łyżeczka mąki kukurydzianej
2 łyżki mieszanki curry
1 łyżeczka garam masali
1 łyżeczka gorczycy
1/2 łyżeczki kolendry
1/2 łyżeczki kuminu
2 łyżki oleju do smażenia
płatki migdałowe do posypania

Wykonanie

1. Ciecierzycę moczę na noc, następnie płuczę, zalewam świeżą wodą i gotuję do miękkości (około 40 minut).
2. Czosnek obieram i kroję w cienkie plasterki. Wrzucam razem z pozostałymi przyprawami na rozgrzany olej i smażę na małym ogniu (najlepiej w garnku, w którym zmieszczą się wszystkie składniki dania, żeby nie trzeba było ich później przerzucać).
3. W międzyczasie kroję cebulę w cienkie półplasterki. Wrzucam do garnka i dokładnie mieszam z podsmażonymi przyprawami.
4. Kroję marchewkę w cienkie plasterki. Dodaję do cebuli, zalewam bulionem, mieszam i duszę wszystko razem około 15 minut.
5. Paprykę kroję w cienkie paski i dodaję do pozostałych warzyw. Dodaję mleko kokosowe i jogurt (lub sok z cytryny + oprószam warzywa mąką kukurydzianą) i duszę jeszcze 10 minut. Po tym czasie wszystkie warzywa powinny już być miękkie (ale nie rozgotowane).
6. Dodaję ciecierzycę i pokrojone w kostkę tofu. Mieszam i gotuję razem jeszcze 2-3 minuty.

Podaję z ryżem basmati. Na talerzu posypuję płatkami migdałowymi.