30 grudnia 2013

Pełnoziarniste kluski z makiem - również w wersji bezglutenowej

Kluski z makiem to kolejna potrawa, która cieszy się w mojej rodzinie długą tradycją. Babcia przygotowywała ją w wersji dla pracowitych - sama robiła kluski i własnoręcznie przygotowywała masę makową. Ja wybieram wersję dla pół-leniwych (albo bardzo zapracowanych) - masę makową kupuję, ale kluski robię sama. Sklepowy makaron to po prostu nie to samo.

W tym roku lekko unowocześniłam (uprozdrowotniłam?) przepis i zrobiłam kluski z pełnoziarnistej mąki.


Kluski z makiem
Składniki

3/4 szklanki mąki pszennej pełnoziarnistej i 3/4 szklanki mąki razowej (lub w wersji bezglutenowej: 1 1/2 szklanki mąki gryczanej)
mąka do posypywania stolnicy
3 jajka
600 g masy makowej (w wersji bezglutenowej oczywiście bez mąki pszennej)
bakalie do dekoracji

Wykonanie

1. Z mąki i jajek wyrabiam zwarte ciasto. W razie potrzeby dodaję odrobinę wody, ale ostrożnie - ciasto nie może kleić się do rąk.
2. Ciasto rozwałkowuję do grubości około 2 mm (podsypuję mąką, gdyby kleiło się do wałka) i kroję na kwadraciki o boku mniej więcej 2 cm. Zostawiam na co najmniej pół godziny do przeschnięcia.
3. Wrzucam kluski do osolonego wrzątku i gotuję 15-20 minut od wypłynięcia (wszystko zależy od grubości ciasta; warto pamiętać, że czas gotowania klusek ze zwykłej mąki pszennej będzie zasadniczo krótszy).
4. Odcedzam kluski i hartuję zimną wodą.
5. Po przestudzeniu mieszam kluski z masą makową. Opcjonalnie można dodać nieco miodu (chociaż zwykle masa jest na tyle słodka, że nie ma takiej potrzeby) i ulubione bakalie.
6. Przekładam do miseczek i dekoruję bakaliami.

Pasztet z soczewicy

Jestem wielką fanką pasztetów. Wypróbowałam już wiele wersji - z różnych warzyw, z wszelkiego rodzaju strączków, z orzechów i twarogu, do smarowania i do krojenia, pieczone i chłodzone... Myślę, że z czasem będzie przybywać na tym blogu pasztetowych przepisów. Dziś druga propozycja z tej kategorii - pasztet z soczewicy. Z uwagi na kolor, konsystencję i mocno ziołowy smak można z powodzeniem wmawiać niereformowalnym mięsożercom, że to pasztet z mięsa wołowego ;)

Soczewicę najlepiej ugotować dzień wcześniej, żeby całkowicie wystygła przed dodaniem pozostałych składników.


Pasztet z soczewicy
Składniki

400 g suchej brązowej soczewicy
6 jajek
2 łyżki siemienia lnianego
1 cebula
2 marchewki
12-15 pomidorów suszonych w oleju
1/2 szklanki słonecznika
pęczek natki pietruszki
1 łyżka łagodnej papryki
2 łyżeczki pieprzu ziołowego
2 łyżeczki tymianku
2 łyżeczki cząbru
1 łyżeczka rozmarynu
1 łyżeczka majeranku
2 łyżki oleju rzepakowego
sól, pieprz do smaku
sezam i słonecznik do posypania z wierzchu

Wykonanie

1. Soczewicę gotuję według przepisu na opakowaniu (jest o tyle przyjazna użytkownikowi, że nie trzeba jej namaczać). Po wystudzeniu mielę ją w blenderze.
2. Cebulę kroję w kostkę i podsmażam na złoto na rozgrzanym oleju. Dodaję do niej startą na drobnej tarce marchewkę i duszę kilka minut. Zostawiam do wystudzenia.
3. Pomidory odsączam z oleju i kroję w cienkie paseczki a pietruszkę drobno siekam.
4. Do zmielonej soczewicy dodaję cebulę z marchewką, pomidory, pietruszkę i wszystkie pozostałe składniki. Dokładnie mieszam i przekładam na blaszkę wyłożoną papierem do pieczenia. Posypuję z wierzchu sezamem i słonecznikiem.
5. Piekę 50 minut w temperaturze 175 stopni.

Wegetariańska "ryba" po grecku

Decyzji o przejściu na wegetarianizm nie podjęłam z dnia na dzień. Toczyłam walkę sama ze sobą przez kilka lat. Potem musiałam jeszcze stoczyć walkę z dużą częścią mojego otoczenia. Jedni uznali moją decyzję za fanaberię, inni za dietę odchudzającą, jeszcze inni odmawiali przyjęcia do wiadomości, że od tej pory nie będę jadła schabowych. Znaleźli się też tacy, co wróżyli mi rychłą śmierć z niedożywienia. Prognozy na szczęście się nie sprawdziły. Żyję, gotuję, jem, piszę i mam się całkiem nieźle.

Czasem tylko tęskno mi do smaku ryb (zazdroszczę tym, którzy ich po prostu nie lubią). Szczególnie w okolicach Wigilii, bo to takie rybne wydarzenie. Dziś już jednak nie potrafię sięgnąć po rybę ani jakiekolwiek inne mięso. Na szczęście znalazłam coś, co pozwala stworzyć substytuty dań rybnych - smaczne, zdrowe i pachnące morzem wodorosty morskie (serio, to tylko tak strasznie brzmi, ale warto przełamać lęk ;)). W tym przepisie akurat wykorzystałam wodorosty w postaci nori, czyli sprasowanych arkuszy, które są jednym z podstawowych składników sushi.

Opisaną tu wegetariańską wersję "ryby" po grecku należy zacząć przygotowywać z pewną rezerwą czasową, bo kotlety muszą zdążyć wystygnąć, zanim będzie można je panierować.


Wegetariańska "ryba" po grecku
Składniki

Na kotlety:
15 kotletów sojowych
2 jajka
750 ml wywaru warzywnego
100 g bułki tartej lub sezamu
6 arkuszy nori

Na sos grecki:
4 marchewki
1 mały seler
2 pietruszki
1 cebula
mały koncentrat pomidorowy
olej do smażenia

Przyprawy:
4-5 listków laurowych
1 łyżeczka majeranku
1 łyżeczka tymianku
ziele angielskie
1 łyżeczka cukru
1 łyżeczka kolendry
7-8 przetartych w moździerzu (lub potłuczonych młotkiem) goździków
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
sól, pieprz do smaku

Wykonanie

1. Wrzucam kotlety sojowe i 2 arkusze nori do wywaru warzywnego. Gotuję pod przykryciem około 15 minut, po czym zdejmuję z ognia i zostawiam do ostygnięcia.
2. Jajka roztrzepuję widelcem z dodatkiem tymianku. Panieruję kotlety w jajku i w bułce tartej lub sezamie, po czym smażę na rozgrzanym oleju. Nie trzeba ich długo smażyć, bo nie są surowe - tyle tylko, ile trzeba, żeby zarumieniła się panierka. Usmażone kotlety odkładam na ręczniki papierowe, żeby odsączyć nadmiar tłuszczu. Potem układam je na talerzu (zob. zdjęcie poniżej).
3. Cebulę kroję w kostkę i podsmażam na złoto na oleju (w garnku, w którym zmieszczą się później pozostałe warzywa).
4. Marchewkę, seler i pietruszkę trę na tarce z małymi oczkami i dodaję do smażącej się cebuli. Dodaję pozostałe 4 arkusze nori (drobno pokruszone) oraz zioła i przyprawy i duszę na małym ogniu pod przykryciem około 45 minut. Co jakiś czas mieszam. W razie potrzeby dodaję odrobinę gorącej wody.
5. Dodaję koncentrat pomidorowy, dokładnie mieszam i jeszcze przez chwilę wszystko razem duszę.
6. Przykrywam ułożone na talerzu kotlety sojowe mniej więcej 2-centymetrową warstwą warzyw. Danie można podawać na ciepło lub po ostudzeniu.
Panierowane kotlety sojowe

Kapusta z grzybami

Była już kapusta z grochem, jaką jadało się zawsze w mojej rodzinie. Tym razem coś ze stołu świątecznego w domu rodzinnym mojej Drugiej Połowy.


Kapusta z grzybami


Składniki

500 g kapusty kiszonej
1 cebula
20 g grzybów suszonych
2 łyżeczki kminku
olej do smażenia
sól i pieprz do smaku

Wykonanie

1. Kapustę odciskam i drobno kroję. Dodaję kminek. Zalewam wrzątkiem i gotuję około 30 minut.
2. Grzyby kruszę, zalewam niewielką ilością wrzątku i gotuję około 30 minut.
3. Cebulę kroję w kostkę i podsmażam na złoto.
4. Łączę wszystkie składniki, dodaję pieprz i w razie potrzeby odrobinę soli. Gotuję wszystko razem jeszcze przez kilkanaście minut.

24 grudnia 2013

Paluszki serowe z ciasta francuskiego

Jest to bardzo szybki i prosty, ale efektowny dodatek do dań. Można je serwować na ciepło albo na zimno, z sałatkami, dipami, zupami, czym tylko.


Paluszki serowe z ciasta francuskiego
Składniki

1 arkusz ciasta francuskiego
40 g tartego twardego sera
czubryca (lub inna mieszanka ziół) i czarnuszka do posypania

Wykonanie

1. Ciasto francuskie przekrawam wzdłuż na pół (żeby paluszki nie były zbyt długie), a potem kroję w paski o szerokości około 1 cm. Układam je na papierze do pieczenia tak, żeby nie leżały zbyt blisko siebie, bo się posklejają podczas pieczenia.
2. Posypuję paluszki serem, ziołami i czarnuszką.
3. Piekę około 15 minut w temperaturze 200 stopni.

Sałatka z liści szpinaku z suszonyni figami

Zielona sałatka to nie tylko kapusta pekińska z kukurydzą i nie tylko sałatka "grecka". Zielona sałatka bowiem niejedno ma imię, a poniżej jedna z możliwych wersji.


Sałatka z liści szpinaku z suszonymi figami
Składniki

400 g świeżych liści szpinaku
300 g pomidorków koktajlowych
100 g suszonych pomidorów
7-8 suszonych fig
2 łyżki słonecznika
2 łyżki oliwy z oliwek
1 łyżka soku z cytryny
2 ząbki czosnku
1 łyżeczka bazylii
sól do smaku

Wykonanie

1. Szpinak myję, odsączam i przekładam do miski.
2. Pomidorki koktajlowe kroję na pół, pomidory suszone w cienkie paski a figi w cienkie plasterki (ucinając ogonki). Dodaję do szpinaku.
3. Oliwę mieszam w miseczce z sokiem z cytryny, wyciśniętym przez praskę czosnkiem, bazylią i solą.
4. Mieszam szpinak z warzywami, słonecznikiem i sosem.

23 grudnia 2013

Deser jogurtowy z migdałami i makiem

Gdy się komuś marzy coś na słodko, ale żeby nie trzeba było piec, żeby nie było ze sklepu (sama chemia, wiadomo) i żeby jeszcze coś w sobie miało wartościowego, co by uzasadniało wrzucenie do brzucha dodatkowych kalorii - oto jest. Deser jogurtowy z migdałami i makiem.


Deser jogurtowy z migdałami i makiem
Składniki (na 6 porcji)

800 g jogurtu naturalnego typu greckiego
2 łyżki miodu
200 g płatków migdałowych
250 g masy makowej
100 g orzechów pecan
kandyzowana skórka pomarańczowa do przyozdobienia

Wykonanie

1. Jogurt miksuję w blenderze z miodem, płatkami migdałowymi i masą makową, a następnie przelewam do szklanek / salaterek i odstawiam na godzinę do lodówki.
2. Odkładam 6 połówek orzechów. Resztę łamię lub kroję na drobne kawałki.
3. Wyjmuję z lodówki salaterki z jogurtem i posypuję deser siekanymi orzechami i skórką pomarańczową. Na wierzchu układam odłożone wcześniej połówki orzechów pecan.

Marchewka glazurowana z kolendrą

Marchewkę na ciepło się u nas jada, ale najczęściej w jednej postaci: pokrojoną w kostkę, ugotowaną na miękko i wraz z zielonym groszkiem zanurzoną w mącznej kąpieli. Tym razem pomysł na marchewkę nieco inaczej - również ciepłą, ale przy tym chrupiącą i pachnącą przyprawami.

Danie urzekające w swojej prostocie.


Marchewka glazurowana z kolendrą
Składniki

4 marchewki
1 łyżka masła
1 łyżka miodu
1 łyżka tymianku
1/2 łyżki kolendry

Wykonanie

1. Obraną marchewkę kroję w plasterki i blanszuję (zanurzam na 4-5 minut we wrzątku, po czym przelewam lodowatą wodą). Dzięki temu zostanie chrupiąca i intensywnie pomarańczowa.
2. Na patelni rozpuszczam masło. Dodaję miód i mieszam. Kiedy mieszanka się rozgrzeje, wrzucam marchewkę. Dodaję tymianek i kolendrę i smażę 8-10 minut.

Warzywa duszone

Danie z rodzaju banalnie prostych i raczej nie zagra pierwszych skrzypiec na stole, ale doskonale się nadaje na dodatek.


Warzywa duszone
Składniki

3 czerwone papryki
300 g pieczarek
1 brokuł
2 łyżki oleju do smażenia
1 łyżka ziół prowansalskich
1 łyżeczka tikka masali
1 łyżeczka pieprzu ziołowego
1 łyżeczka łagodnej papryki czerwonej
1 ząbek czosnku
sól do smaku

Wykonanie

1. Brokuł dzielę na różyczki i wrzucam na rozgrzany olej. Duszę pod przykryciem.
2. Pieczarki kroję w ćwiartki i po około 10 minutach dorzucam do brokuła.
3. Paprykę kroję w słupki i dorzucam do pozostałych warzyw po około 5 minutach.
4. Dodaję zioła, przyprawy i przeciśnięty przez praskę czosnek. Duszę razem jeszcze około 10 minut.


21 grudnia 2013

Pasztet z selera z migdałami

Tym razem przepis nieco bardziej pracochłonny, ale za to supertani. Co jednak najważniejsze, danie jest przepyszne. Na naszym przedświątecznym spotkaniu z przyjaciółmi zebrało wiele pozytywnych recenzji (podobno "pasztet wygrał imprezę", chociaż moim zdaniem na podium było tłoczno - naprawdę same smakołyki stały na stole). W każdym razie na pewno pasztet jest wart tej odrobiny pracy :)

Pasztet dobrze jest zacząć przygotowywać dzień wcześniej, bo zanim będzie można dodać jajka do masy selerowej, musi ona całkowicie wystygnąć.


Pasztet z selera z migdałami
Składniki

2 duże selery korzeniowe
1 cebula
50 g masła
2 ząbki czosnku
100 g bułki tartej
3 jajka
2 łyżki siemienia lnianego
100 g płatków migdałowych (plus 4 łyżki płatków do posypania z wierzchu)
1 warzywna kostka rosołowa
1 łyżeczka pieprzu ziołowego
2 łyżeczki kurkumy
sól do smaku

Wykonanie

1. Seler obieram, ścieram na tarce o drobnych oczkach (znaczy się robot ściera). Przekładam do garnka.
2. Rozpuszczam kostkę warzywną w 400 ml wrzącej wody i zalewam roztworem seler. Gotuję wszystko na małym ogniu.
3. Cebulę kroję w drobną kostkę i podsmażam na złoto na maśle. Pod koniec dodaję pokrojony w cienkie plasterki czosnek. Usmażoną cebulę dodaję do selera i gotuję wszystko na małym ogniu aż seler całkowicie zmięknie (około 60 minut).
4. Po całkowitym wystudzeniu masy selerowo-cebulowej, dodaję do niej jajka, bułkę tartą, siemię lniane, przyprawy i migdały. Dokładnie wszystko mieszam i przekładam do wyłożonej papierem do pieczenia keksówki.
5. Piekę około 1,5 godziny - najpierw w temperaturze 180 stopni, a po 30 minutach zmniejszam temperaturę do 150 stopni.

Świąteczna kapusta z grochem wedlug babcinego przepisu

Nie pamiętam w moich życiu takich świąt, żeby na stole nie pojawiła się kapusta z grochem. Najpierw robiła ją babcia, a potem ja postanowiłam kontynuować tę tradycję. O ile zwykle eksperymentuję w kuchni, o tyle ten przepis zachował się w postaci prawie niezmienionej. Prawie, bo moja babcia rzecz jasna nie używała kuminu i kurkumy.


Kapusta z grochem
Składniki

1 kg kapusty kiszonej
1/2 kg grochu łuskanego
40 g grzybów suszonych (ja miałam podgrzybki)
2 cebule
5-6 listków laurowych
ziele angielskie
1 łyżka kminku
1 łyżka kuminu
olej do smażenia
sól do smaku
opcjonalnie dla podkreślenia złotego koloru dania można dodać łyżeczkę kurkumy

Wykonanie

1. Kapustę odsączam (nie płuczę, bo wolę, jak jest bardziej kwaśna). Drobno ją kroję, zalewam około 100 ml wrzątku i gotuję na małym ogniu z dodatkiem przypraw przez około 60 min.
2. W czasie, gdy kapusta się gotuje, płuczę groch, zalewam dużą ilością wody i gotuję na małym ogniu do miękkości.
3. Grzyby drobno kroję, zalewam niewielką ilością wody i gotuję do miękkości (około pół godziny).
4. Cebulę kroję w kostkę i podsmażam na złoto.
5. Kiedy kapusta, groch i grzyby są już miękkie, a cebula podsmażona, mieszam wszystko w dużym garnku i jeszcze razem podgotowuję na małym ogniu przez 15-20 minut. W razie potrzeby solę.

Z kapustą z grochem jest jak z bigosem - z każdym kolejnym dniem i po każdym kolejnym podgrzaniu jest coraz lepsza.

Zapiekany bakłażan faszerowany

Kolejna wariacja na temat warzyw faszerowanych - szybkich, smacznych i efektownych. Tym razem w wersji z bakłażanem.

Kitchen hack # 4 - farsz do warzyw

Porada dnia: bazę do farszu (tzn. ryż z marchewką i pieczarkami) można sobie przygotować w większych ilościach, poporcjować i zamrozić. Potem w razie potrzeby / zachcianki wystarczy ją wyciągnąć z zamrażalnika, uzupełnić o dodatki, na jakie mamy ochotę, wpakować w dowolne warzywo, do piekarnika i... zabłysnąć w towarzystwie ;)

W wersji wegańskiej rzecz jasna bez żółtego sera.


Bakłażan faszerowany
Składniki

1 szkl. ugotowanego na miękko ryżu (najlepiej jeszcze gorącego)
200 g pieczarek
1 cebula
100 g mieszanki kiełków stir fry (kielki soczewicy, ciecierzycy i fasoli Mung)
1 marchewka
1 mały słoiczek koncentratu pomidorowego
1 ząbek czosnku
1 łyżeczka curry
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
1 łyżeczka tikka masali
1 łyżka oleju rzepakowego
4 startego sera żółtego
sól do smaku

Wykonanie

1. Marchewkę obieram, kroję w cienkie plasterki i wrzucam na rozgrzany olej. Podsmażam, od czasu do czasu mieszając.
2. Cebulę kroję w drobną kosteczkę. Dorzucam na patelnię. Smażę bez przykrycia, od czasu do czasu mieszając.
3. Czosnek obieram i kroję w bardzo cienkie plasterki. Dorzucam do smażących się warzyw.
4. Pieczarki myję, kroję w cienkie plasterki i wrzucam na patelnię. Dodaję kiełki, mieszam.
5. Bakłażan myję, przekrawam wzdłuż na pół. Łyżką wyżłabiam warzywo, zostawiając około 1/2 cm miąższu przy skórce. Pozostały miąższ kroję w drobną kostkę i dorzucam na patelnię. Duszę pod przykryciem około 10 minut
6. Łączę podduszone warzywa z ryżem i koncentratem pomidorowym. Dodaję przyprawy. Mieszam dokładnie.
7. Nakładam farsz do wyżłobionych połówek bakłażana. Na wierzchu posypuję tartym serem.
8. Piekę 30 min w temperaturze 200 stopni.

16 grudnia 2013

Świąteczne ciasteczka korzenne

No to się zaczęło. Świąteczne przepisy poszły w ruch. Na początek cudnie pachnące, kruche ciasteczka korzenne. Zrobiliśmy je z różnych powodów w hurtowych ilościach. Ściślej mówiąc, z podanych tu składników wyszło nam 7 blaszek. Można oczywiście zrobić mniej, przyjmując zasadę, że na 200 g mąki przypadnie 1 żółtko, 80 g margaryny i 50 g cukru.

Dobrej zabawy i... Stay tuned for more X-mas delights :)


Świąteczne ciasteczka korzenne

 
Składniki

1 kg mąki
5 żółtek
250 g cukru pudru
400 g margaryny
1 op. cynamonu
1 łyżeczka kardamonu
1 łyżeczka imbiru
1/2 łyżeczki gałki muszkatołowej
kilka kropli aromatu waniliowego

Wykonanie

1. Zimną margarynę kroję w drobne kostki. Zagniatam z mąką, żółtkami, cukrem i przyprawami. Ciasto powinno być zwarte (nie rozsypywać się) i elastyczne (nie pękać). W razie potrzeby można dodać odrobinę wody - tylko ostrożnie, bo z drugiej strony ciasto nie powinno kleić się do rąk. Ciasto trzeba zagnieść w miarę szybko i sprawnie, żeby margaryna się zanadto nie rozgrzała.
2. Gotowe ciasto wkładam co najmniej na godzinę do lodówki (lub na pół godziny do zamrażalnika).
3. Ciasto wyciągam partiami (nie ma sensu, żeby się grzało to, co się nie zmieści na blaszce), rozwałkowuję na grubość 2-3 mm. Foremkami wycinam różne kształty.
4. Układam ciasteczka na papierze do pieczenia. Część posypuję kakaem lub cynamonem.
5. Piekę około 20 minut w temperaturze 150 stopni.

Smacznego!



Kolorowe warzywa duszone z kiełkami

Tym razem propozycja na ożywienie zimowego stołu. Jeśli chodzi o przyprawy, to w tym daniu w głównej roli występuje upolowana na wrocławskim jarmarku świątecznym zielona czubryca. Jest to mieszanka ziół pochodząca z kuchni bułgarskiej. W jej skład wchodzi przede wszystkim cząber, a oprócz tego nać pietruszki, czosnek, suszona cebula, tymianek, imbir i kozieradka (niektórzy dorzucają jeszcze glutaminian sodu, ale tego nie chcemy, prawda?). Połączenie aromatu tych ziół i smaku papryki nadało opisywanemu tu daniu lekko egzotyczny smak.


Kolorowe warzywa duszone z kiełkami
Składniki

3 papryki (czerwona, żółta i pomarańczowa)
8-9 niewielkich pieczarek
300 g liści szpinaku
200 g kiełków stir fry (ważne, żeby miały w składzie kiełki ciecierzycy)
2 łyżki pestek dyni
2 ząbki czosnku
2 łyżki oleju
1 płaska łyżka czubrycy
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
sól do smaku

Wykonanie

1. Przygotowuję warzywa: paprykę kroję w kostkę, a pieczarki na ćwiartki.
2. Rozgrzewam olej na patelni. Wrzucam pestki dyni, żeby je delikatnie podprażyć. Dzięki temu będą bardziej chrupiące, a ich smak bardziej intensywny.
3. Czosnek obieram, kroję na cienkie plasterki i dorzucam do pestek dyni. Smażę jeszcze kilkadziesiąt sekund.
4. Dorzucam na patelnię paprykę, pieczarki i kiełki (na marginesie, to musi być duża patelnia - ewentualnie garnek). Dodaję zioła, pieprz i sól. Mieszam i duszę pod przykryciem około 10 minut (żeby warzywa się nie rozciapciały - krótko duszone będą chrupiące i intensywnie kolorowe).
5. Na koniec dodaję liście szpinaku. Duszę jeszcze 2-3 minuty, po czym ściągam z ognia. Liście powinny być raczej sparzone, niż całkowicie miękkie.
6. Podaję na przykład z makaronem ryżowym.

10 grudnia 2013

Białe warzywa w cieście

Zamarzyła mi się pakora. Tylko cóż począć z takim marzeniem, kiedy się mieszka daleko od sklepów ze zdrową żywnością (w okolicy tylko warzywniak i żółty supermarket), nie ma się mnóstwa czasu, który można by poświęcić na jeżdżenie po mieście, a w spiżarni (że tak sobie pozwolę nazwać kuchenną szufladę) - jak na złość - mąki z ciecierzycy ani śladu? No cóż, jedyne wyjście, to zrobić udawaną pakorę, znaczy się warzywa w ładnym, żółtym cieście.

Niestety tym razem nie jest to przepis z gatunku przesadnie dietetycznych. Ale za to grzechu wart :)
Białe warzywa w cieście


Składniki

1 kalafior
1 seler
1 łyżeczka cukru
1/2 szklanki mąki
1/2 szklanki mleka
2 jajka
1 łyżka czarnego sezamu
1 łyżeczka kurkumy
1/2 łyżeczki pieprzu ziołowego
4 łyżki oleju
sól do smaku

Wykonanie

1. Kalafior kroję na małe różyczki (3-4) cm.
2. Seler obieram i kroję na półplasterki o grubości około 1 cm.
3. Warzywa zalewam wrzątkiem, dodaję cukier i gotuję 4-5 minut. Odstawiam do ostygnięcia.
4. Dokładnie mieszam mąkę, mleko, jajka, olej, sezam i przyprawy. W tak powstałym cieście dokładnie obtaczam warzywa.
5. Takie ciasto jest za rzadkie na pieczenie, więc smażę warzywa na patelni ceramicznej lub teflonowej bez dodatkowego oleju. Na zwykłej patelni może się nie obejść bez zanurzenia warzyw w rozgrzanym tłuszczu. W takim wypadku polecam odłożyć usmażone warzywa na chwilę na ręcznik papierowy, który wchłonie nadmiar oleju.

Wegetariańska fasolka po bretońsku

Dziś fasola z soją, czyli strączki z dodatkiem strączków. Znaczy się wegetariańska fasolka po bretońsku.

Z góry zaznaczam, że o przygotowaniu tej potrawy najlepiej zacząć myśleć dzień wcześniej, bo fasolę trzeba namoczyć. Chyba, że ktoś chce zupełnie iść na łatwiznę i użyć fasoli z puszki, ale to już nie ten sam efekt ;).


Wegetariańska fasolka po bretońsku
Składniki

1 szklanka suchej białej fasoli (najlepiej Pięknego Jasia, chociaż ja użyłam drobniejszej fasoli perłowej)
80 g kostki sojowej lub 10 kotletów sojowych
1 kostka rosołowa warzywna
1 duża cebula
800 g pomidorów krojonych w puszce
1 łyżka oleju
1 łyżka majeranku
1 łyżeczka kuminu
1 łyżeczka cukru
3-4 listki laurowe
ziele angielskie
sól, pieprz do smaku

Wykonanie

1. Fasolę namaczam w dużej ilości wody (nie wystarczy jej ledwie przykryć wodą, bo objętość ziaren będzie się systematycznie zwiększać). Jeśli to Piękny Jaś, najlepiej zostawić go na całą noc. Fasolę perłową wystarczy moczyć 6-7 godzin. Jeśli jakieś ziarenka utrzymują się na powierzchni wody, to trzeba je wyrzucić. Następnie płuczę fasolę, zalewam świeżą wodą i gotuję do miękkości - w przypadku Pięknego Jasia potrzeba na to 60-80 minut a fasola perłowa będzie gotowa po około 45-60 minutach.
2. Kostkę warzywną rozpuszczam w 1l wrzącej wody i zalewam nią kostkę lub kotlety sojowe. Zostawiam na 15 minut, po czym odlewam bulion. Jeśli używam kotletów, to po zmięknięciu kroję je w kostkę.
3. Drobno kroję cebulę i podsmażam na złoto na oleju.
4. Łączę fasolę, soję i usmażoną cebulę. Dodaję pomidory, cukier i przyprawy. Gotuję na małym ogniu przez około 15 minut od zagotowania.

Szpinak w cieście francuskim

Dawno nie było ciasta francuskiego. Dawno nie było szpinaku. No to teraz będzie 2 w 1.

Farsz najlepiej przygotować trochę wcześniej, żeby zdążył przestygnąć. Jeśli będzie zbyt ciepły, ciasto może się rozpłynąć i trudno będzie je posklejać.

Kitchen hack # 3 - ciasto francuskie
 
A skoro już o klejeniu ciasta francuskiego - najlepiej działa na sucho. Nie wiem, skąd się wzięła cała masa internetowych porad, żeby zwilżać palce przed klejeniem ciasta. W przypadku francuskiego raczej się to nie uda - sprawdzone empirycznie ;). Zasada nr 1: mieć suche dłonie (a nawet mieć na podorędziu papierowy ręcznik, żeby sobie między jedną bułką a drugą te dłonie dodatkowo weń wytrzeć). Zasada nr 2: nie upaprać brzegów ciasta farszem.


Szpinak w cieście francuskim
Składniki

1 arkusz ciasta francuskiego
450 g mrożonego szpinaku (najlepiej w liściach)
1/2 kostki sera typu feta (ja użyłam wersji light)
2 ząbki czosnku
2 łyżki słonecznika
1 łyżka oleju
sól, pieprz do smaku

Wykonanie

1. Szpinak gotuję na małym ogniu bez dodatku wody (lepiej, żeby farsz nie był zbyt mokry, bo ciasto nie będzie chciało się kleić.
2. Słonecznik prażę na złoto na suchej patelni.
3. Czosnek obieram, kroję w cienkie plasterki i przez kilkadziesiąt sekund podsmażam na oleju.
4. Ser kroję w kostkę.
5. Mieszam szpinak ze słonecznikiem i czosnkiem. Dodaję sól i pieprz do smaku.
6. Arkusz ciasta francuskiego przekrawam na krzyż na cztery prostokąty. Na jedną połowę każdego z nich nakładam około 3 łyżek farszu. Farsz posypuję serem, po czym przykrywam drugą połową prostokąta i sklejam.
7. Każdą "bułkę" nacinam z wierzchu (tak, jak na zdjęciu), żeby farsz miał którędy odparować w trakcie pieczenia.
8. Piekę 20 minut w temperaturze 200 stopni.

7 grudnia 2013

Masala chai

Masala chai to kolejna odsłona indyjskich inspiracji w mojej kuchni. Ta mocna, pobudzająca, pachnąca przyprawami korzennymi herbata w sam raz nadaje się na okres jesienno-zimowy. Rozgrzewa, poprawia nastrój, a może i nawet trochę pachnie świętami... Doskonale komponuje się z korzennymi ciasteczkami i ulubioną książką - albo z rozmowami o Bardzo Ważnych Sprawach w Bardzo Miłym Towarzystwie :).

Przedstawiam przepis w wersji uproszczonej, to znaczy z mielonymi przyprawami. Można użyć całych i rozgnieść je w moździerzu (cynamon, kardamon) / posiekać (korzeń imbiru) przed przygotowaniem herbaty. 

Kichen hack # 2 - gotowanie / parzenie przypraw

Mieszanka cynamonowo-kardamonowa ma to do siebie, że po zalaniu wrzątkiem robi się z niej galaretka, która może zapchać drobne sitko, a nie jest również niczym przyjemnym, kiedy po wypiciu herbaty czy kawy zostaje na dnie kubka. Dobrym rozwiązaniem jest użycie papierowych filtrów do herbaty (jak w przepisie poniżej) - wydobywa się z nich pełnia aromatu, a galaretka zostaje w środku.


Masala chai
Składniki

1 łyżka stołowa herbaty liściastej (ja użyłam 1/2 łyżki assam, bo jest mocna i 1/2 łyżki ceylon, ze względu na jej charakterystyczny, taniczny smak)
200 ml wody
100 ml mleka
1 łyżeczka cukru (wg. oryginalego przepisu masala chai jest słodka, chociaż ja często robię ją w wersji bez cukru, która bardziej mi odpowiada)

Przyprawy (użyłam mielonych):
1/2 łyżeczki cynamonu
1/4 łyżeczki kardamonu
1/4 łyżeczki imbiru
szczypta gałki muszkatołowej
odrobina świeżo zmielonego pieprzu
4-5 goździków

Dodatkowo potrzebny będzie papierowy filtr do herbaty i sitko.

Wykonanie

1. Do filtra do herbaty wsypuję wszystkie przyprawy oprócz goździków i pieprzu.
2. Zagotowuję wodę w garnku. We wrzątku zanurzam filtr z przyprawami i dodaję herbatę, cukier, goździki i pieprz. Gotuję 3-4 minuty, od czasu do czasu mieszając.
3. Dodaję mleko i dokładnie mieszam. Kiedy mleko się zagotuje, zmniejszam gaz. Po chwili z powrotem go zwiększam, żeby znów doprowadzić do wrzenia. Masala jest gotowa po trzykrotnym zagotowaniu mleka.
4. Przelewam przez sitko do kubka, żeby odcedzić liście herbaty. I już :)

6 grudnia 2013

Kolorowe kuleczki serowe

Tym razem zabłysnęła moja Druga Połowa. Zastanawialiśmy się, co przygotować na andrzejkowy wieczór - tak żeby było nie za ciężkie, nie za lekkie, lecz w sam raz. I takie na jeden kęs. Zalety tzw. finger food trudno przecenić - nie generuje sterty naczyń do zmywania, można je sobie dowolnie dozować, a najczęściej jest przy tym atrakcyjne wizualnie. A przynajmniej w tym wypadku tak było. Choć na pierwszy plan wysuwają się tu oczywiście walory smakowe :)


Kuleczki serowe
Składniki

200 g chudego twarogu
1 kostka sera typu feta
150 g ostrego sera żółtego (u nas był stary olęder)
pieprz do smaku

Do obtaczania:
1/2 pęczka szczypiorku
2 łyżki suszonych ziół prowansalskich
3 łyżki słodkiej papryki
2 łyżki curry
1 łyżka kurkumy
1/2 łyżeczki garam masali

Wykonanie

1. Twaróg i ser typu feta rozdrabniam widelcem.
2. Ścieram na grubej tarce ser żółty i mieszam wszystkie trzy rodzaje sera wraz z odrobiną pieprzu.
3. Wstawiam masę do lodówki na 15 minut. W tym czasie przygotowuję mieszanki do obtaczania.
4. Na kulki zielone: drobno kroję szczypiorek i mieszam z ziołami prowansalskimi. Na żółte: mieszam curry, garam masalę i kurkumę. Na czerwone nic nie mieszam, bo obtaczam je w słodkiej papryce ;).
5. Zwilżonymi dłońmi formuję z masy kulki o średnicy około 3 cm i obtaczam je w przyprawach.
6. Układam kulki na talerzu (można też podawać je w papilotkach). Najlepiej płukać dłonie między kolorami, żeby nie poplamić kulek.

Buraczki zasmażane

Skoro już skończył się sezon na dynię, na pierwsze miejsce w rankingu ulubionych warzyw awansowały buraczki (chociaż tak naprawdę nigdy nie były poza podium). To jedno z tych warzyw, które uwielbiam w każdej postaci - na zimno, na ciepło, pieczone, gotowane, duszone, w zupie, w sałatce, jak tylko. Dziś w wydaniu tradycyjnym.
Buraczki zasmażane
Składniki

8 średnich buraków
2 łyżki oleju
1 łyżka mąki
świeżo zmielony pieprz do smaku
opcjonalnie szczypta soli

Wykonanie

1. Buraczki gotuję w mundurkach do miękkości.
2. Po ugotowaniu obieram i ścieram na grubej tarce.
3. Starte buraczki wrzucam na patelnię na rozgrzany olej, dodaję pieprz i chwilę podsmażam.
4. Mąkę zalewam 100 ml wody i dokładnie mieszam, żeby nie powstały kluski. Następnie wlewam do buraczków i mieszam.
5. Gotuję jeszcze około 5 minut.

2 grudnia 2013

Prosty i zdrowy deser - jabłkowo cynamonowy serek wiejski

Co zrobić, kiedy ma się niewiele czasu i wielką ochotę na to, żeby się rozpieścić czymś na słodko? I jeszcze żeby było zdrowe... Można wtedy sięgnąć po deser z tego przepisu - prosty, szybki, smaczny, zdrowy i świetnie się nadaje na walkę z jesienno-zimową chandrą :)


Jabłkowo-cynamonowy serek wiejski
Składniki

1 opakowanie serka wiejskiego
1 małe jabłko
1 łyżka rodzynek
1 łyżka orzechów włoskich
1 łyżeczka miodu
1/2 łyżeczki cynamonu
szczypta soli
płatki migdałowe i odrobina cynamonu do posypania

Wykonanie

1. Jabłko obieram i ścieram na grubej tarce.
2. Orzechy kroję na drobne kawałki.
3. Dokładnie mieszam wszystkie składniki.
4. Podaję posypane cynamonem i płatkami migdałowymi.

Spożywam np. z kokosową albo orzechową kawą, jakąś fajną muzyką i przyjemną lekturą ;)